این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد خرازی آنلاین روبانچی کاملا محفوظ می باشد

                                                                                      

                                                                   ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان       

        

سوزن خیاطی و نکاتی که باید در مورد خرید آن بدانید!

سوزن خیاطی و نکاتی که باید در مورد خرید آن بدانید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/08/15 0 نظر

همه ما روزانه با خیاطی و سوزن‌های خیاطی در ارتباط هستیم و برای دوختن لباس و پارچه‌ها و حتی لباس‌هایی که پاره شده‌اند، از این سوزن‌ها استفاده می‌کنیم. حال در این بین افرادی هستند که شغل اصلی آن‌ها، خیاطی است و افرادی هم تنها برای دوختن لباس‌هایی که پاره شده‌اند، به سراغ خیاطی می‌روند. هر آنچه که باید در مورد سوزن خیاطی برای دوخت دستی و چرخ خیاطی بدانید را برایتان بیان خواهیم کرد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد نحوه انتخاب سوزن مناسب برای دوخت دستی و ماشینی با شما صحبت کنیم. پس اگر شما هم با سوزن‌های خیاطی سروکار دارید و می‌خواهید گزینه مناسبی را انتخاب و خریداری کنید، در این مقاله همراه ما باشید.

هر آنچه باید در مورد سوزن چرخ خیاطی بدانید

در این قسمت می‌خواهیم در مورد سوزن‌های چرخ خیاطی صحبت کنیم و نکات مهم خرید این سوزن‌ها را برایتان بازگو کنیم:

آیا همه سوزن‌های خیاطی برای چرخ خیاطی من مناسب هستند؟

اگر یک چرخ خیاطی نسبتاً مدرن داشته باشید، همه سوزن‌های خیاطی برای‌تان مناسب خواهد بود. سوزن‌های چرخ خیاطی استاندارد هستند؛ بنابراین شما باید یک سوزن مناسب را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که همه چرخ‌های خیاطی از سوزن‌های استاندارد استفاده نمی‌کنند؛ بنابراین پیش از خرید سوزن، باید بدانید که چه مدل سوزنی برای دستگاه شما مناسب است.

انواع سوزن خیاطی برای چرخ خیاطی کدام‌اند؟

انواع سوزن خیاطی برای چرخ خیاطی کدام‌اند؟

شما باید از سوزن مناسب برای کار خود استفاده کنید و سوزن مناسب باید با توجه به نوع پارچه‌ مورد استفاده شما انتخاب شود. هر پارچه‌ای به سوزن مخصوص خود نیاز دارد؛ در غیر این صورت ممکن است به پارچه صدمه بزنید. در ادامه انواع سوزن خیاطی مناسب برای چرخ خیاطی را به شما معرفی می‌کنیم:

سوزن خیاطی یونیورسال (Universal)

همان‌طور که از نام آن پیداست، سوزن‌های یونیورسال را می‌توان در بسیاری از پروژه‌های مختلف استفاده کرد. نوک این سوزن‌ها به اندازه‌ای تیز است که پارچه را سوراخ کند؛ اما هیچ آسیبی به پارچه نمی‌رساند.

در حالی که از این سوزن می‌توان روی اکثر پارچه‌ها استفاده کرد، بهتر است سوزن مخصوص کار خود را برای انتخاب کنید.

سوزن Ballpoint

سوزن Ballpoint کمی گرد است تا بتواند از بین الیاف پارچه‌های بافتنی عبور کند. با استفاده از سوزن مناسب برای پارچه‌های بافتنی می‌توانید کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.  

سوزن خیاطی استرج یا پارچه کشی (Stretch)

این سوزن‌ها برای بافتنی‌ها یا هر پارچه‌ای حاوی اسپندکس بالا طراحی شده‌اند.

سوزن Microtex یا Sharp

این سوزن‌ها دارای نوک تیزی هستند و برای می‌توان از آن‌ها تقریباً برای هر پارچه‌ای استفاده کرد. همچنین، می‌توانید از آن‌ها برای پارچه‌هایی مانند میکروفیبر، ابریشم یا چرم مصنوعی استفاده کنید، زیرا آسیبی به پارچه نمی‌زنند.

سوزن خیاطی لحاف دوزی

سوزن‌های لحاف دوزی بسیار ضخیم هستند تا بتوانید چندین لایه پارچه و پارچه‌های ضخیم را بدوزید. این یک انتخاب عالی برای لحاف دوزی است.

سوزن جین (Denim)

این سوزن‌ها تیز و ضخیم هستند تا بتوانید با استفاده از آن‌ها، پارچه‌های ضخیمی مانند جین را بدوزید.

سوزن خیاطی چرم دوزی

اگر می‌خواهید با چرمکار کنید، سوزن چرم دوزی انتخاب خوبی است. نوک این سوزن‌ها بسیار تیز است تا سوراخ بسیار کوچکی در پارچه ایجاد شود و آسیبی به پارچه نرسد.

سوزن گلدوزی

این سوزن‌ها خیلی نوک تیز نیستند و چشمی دراز و بزرگی دارند تا نخ‌های تزئینی ضخیم را در خود جای دهند. این سوزنی است که باید برای گلدوزی ماشینی استفاده کنید.

سوزن خیاطی تاپ دوخت (Topstitch)

سون‌های تاپ دوخت مانند سوزن‌های گلدوزی، چشم بزرگی برای نخ‌های ضخیم دارند و برای سوراخ کردن پارچه‌های ضخیم مناسب هستند.

سوزن دوقلو (Twin)

سوزن دوقلو نوعی سوزن خاص است که در آن دو سوزن به یک شفت متصل می‌شود. این سوزن‌ها در درجه اول برای دوخت پارچه‌های بافتنی استفاده می‌شوند. با استفاده از این سوزن‌ها، دو خط مستقیم و موازی دوخت در قسمت بالایی پارچه و یک خط دوخت زیگ زاگ در قسمت زیرین ایجاد می‌شود.

راهنمای چرخ خیاطی خود را بخوانید تا نحوه نخ زدن سوزن دوقلو را یاد بگیرید و بتوانید از حالت دوخت مستقیم روی دستگاه خود استفاده کنید.

سوزن‌های دوقلو به صورت یونیورسال یا پارچه کشی هستند؛ بنابراین می‌توانید یکی از آن‌ها را برای پارچه خود انتخاب کنید. این سوزن‌ها هم با سایزهای مختلفی عرضه می‌شوند که می‌توانید سایز مناسبی را انتخاب و خریداری کنید.

از چه سایز سوزن خیاطی استفاده کنیم؟

از چه سایز سوزن خیاطی استفاده کنیم؟

اکثر سوزن‌های نام برده شده در قسمت بالا در اندازه‌های مختلف عرضه می‌شوند و در حالی که نوع سوزنی که استفاده ‌می‌کنید باید با نوع پارچه مورد استفاده همخوانی داشته باشد؛ اندازه سوزنی که خریداری می‌کنید هم باید بر اساس ضخامت پارچه شما انتخاب شود.

اندازه سوزن به شفت اشاره دارد نه طول سوزن؛ بنابراین سوزن‌های بزرگ‌تر سوراخ‌های بزرگ‌تری ایجاد می‌کنند و برای پارچه‌های ضخیم‌تر مناسب‌تر هستند. باید بدانید که سایزهای اروپایی سوزن‌ها بین 60 تا 120 و سایزهای آمریکایی بین 8 تا 19 است.

بهتر است برای ظریف‌ترین و سبک‌ترین پارچه‌ها مانند پارچه ابریشمی یا ارگانزا، از کوچک‌ترین اندازه سوزن استفاده کنید: 60/8. متداول‌ترین اندازه مورد استفاده احتمالاً 80/12 است که می‌توانید آن را روی پنبه، ابریشم مصنوعی و پارچه‌های مختلف استفاده کنید. شما می‌توانید از سوزن 90/14 برای پارچه‌های ضخیم‌تر  مانند پارچه‌های مخملی یا سوزن 110/18 برای ملیله‌ کاری استفاده کنید.

هر چند وقت یک‌بار باید سوزن خیاطی را عوض کنیم؟

شما باید سوزن خیاطی خود را مرتباً عوض کنید. این سوزن‌ها در استفاده طولانی مدت ممکن است مانند قبل تیز نباشند و کمی خم شوند یا سوراخ‌های کوچکی ایجاد کنند که می‌تواند به پارچه شما آسیب برساند.

اکثر تولیدکنندگان توصیه می‌کنند که سوزن خیاطی خود را بعد از گذراندن سه بوبین کامل تعویض کنید. همچنین بین پروژه‌ها هم می‌توانید سوزن مورد استفاده را تعویض کنید.

سوزن خیاطی دستی

درست مانند سوزن‌های چرخ خیاطی، سوزن‌های خیاطی دستی هم از نظر اندازه و هم از نظر شکل متفاوت هستند و شما باید مدل مناسب کار خود را انتخاب کنید.

انواع سوزن‌های خیاطی دستی

در حالی که سوزن‌های زیادی در دسترس هستند، سوزن‌های زیر به احتمال زیاد برای بیشتر صنایع دستی به دنبال آن هستند:

سوزن شارپ (sharp)

همان‌طور که از نام آن پیداست، این سوزن‌ها به دلیل نوک تیزی که دارند، مورد توجه قرار گرفته‌اند. از این سوزن‌ها می‌توان تقریباً برای هر پروژه خیاطی روزمره‌ای استفاده کرد.

سوزن خیاطی لحاف دوزی

این سوزن‌ها دقیقاً مانند سوزن‌های شارپ بوده؛ اما از آن‌ها کمی کوتاه‌تر هستند. از این سوزن‌ها برای دوخت پارچه‌های ضخیم و برای دوخت چندین لایه پارچه استفاده می‌شود.

سوزن ballpoint

این سوزن‌ها دارای انتهای گرد و کج هستند. سوزن ballpoint برای استفاده جهت لباس‌های بافتنی ایده آل است، زیرا طراحی شده تا از بین الیاف پارچه عبور کند، بدون اینکه آسیبی به آن وارد شود و سوراخ ایجاد کند.

سوزن خیاطی Milliners

این سوزن‌ها بلند و نازک هستند و چشمی کوچک دارند که گشادتر از ساقه سوزن نیست. از این سوزن‌ها برای دوخت کلاه استفاده می‌شود. همچنین این سوزن‌ها برای سفت کردن و ایجاد چین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا طول آن‌ها باعث سریع‌تر و منظم‌تر شدن فرآیند ایجاد چین در لباس و کلاه می‌شود.

سوزن Beading

این سوزن‌ها بسیار بلند و نازک هستند. سوزن‌های Beading برای دوخت دستی مهره‌ها یا پولک‌ها روی پارچه طراحی شده‌اند و همچنین در سایر صنایع دستی مهره کاری و جواهرات سازی استفاده می‌شوند.

سوزن خیاطی گلدوزی

سوزن‌های گلدوزی شبیه سوزن‌های شارپ هستند؛ اما چشم بزرگ‌تری دارند به طوری که می‌توان آن‌ها را با چند رشته نخ یا نخ گلدوزی، نخ کرد. این سوزن‌ها در انواع متنوعی با طول و اندازه مختلف وجود دارند.

سوزن Embroidery (صنایع دستی)

سوزن Embroidery سوزن‌هایی هستند که برای ترمیم پارگی‌های پارچه استفاده می‌شوند. این سوزن‌ها، بلند هستند و دارای چشم‌های درشت برای نخ کردن نخ‌های ضخیم‌تر هستند. سوزن‌های Embroidery با اندازه‌های مختلف برای ترمیم پارچه‌های مختلف مفید هستند.

سوزن خیاطی ملیله کاری

این مدل سوزن‌ها برای ملیله کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و سوزن‌هایی بزرگ با چشم‌های درشت برای نخ‌های درشت ملیله دوزی هستند. سوزن ملیله کاری برای دوخت‌های تزئینی روی پارچه‌ها ایده آل هستند.

سوزن دارنینگ (Darning)

سوزن‌ دارنینگ می‌‌تواند صاف یا منحنی باشد و باید بر اساس اشکال و زوایای مورد نیاز برای پروژه شما انتخاب شود.

اندازه سوزن خیاطی

همه سوزن‌ها یک عدد به عنوان سایز دارند و هرچه عدد کوچک‌تر باشد، نشان دهنده اندازه بزرگ‌تر سوزن است.

اندازه سوزن‌ها در انواع و مدل‌های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال، سوزن دارنینگ (Darning) سایز 14 با سوزن گلدوزی سایز 14 متفاوت است. اگر از یک الگو استفاده می‌کنید، آن را بررسی کنید که آیا توصیه‌ای برای اندازه سوزن وجود دارد یا خیر؛ در غیر این صورت چند سایز مختلف سوزن را تست کنید تا ببینید چه سایزی برای کار شما مناسب‌تر است.

به یاد داشته باشید که از سوزن‌های کوچک‌تر برای پارچه‌های ظریف استفاده کنید تا آسیبی به پارچه وارد نشود. همچنین از سوزن‌های بزرگ‌تر و محکم‌تر برای پارچه‌های ضخیم‌تر استفاده کنید تا سوزن خم نشود یا نشکند.

نکات مهم دیگر برای خرید سوزن خیاطی دستی

زمانی که می‌خواهید دوخت را با دست انجام دهید، چند لوازم جانبی وجود دارد که می‌تواند این فرآیند را آسان‌تر کند:

بالشتک یا جاسوزنی

جاسوزنی می‌تواند همه سوزن‌های شما را در یک‌جا نگه‌داری کرده و از گم شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. گم شدن سوزن‌ها و افتادن آن‌ها روی زمین می‌تواند خطرناک باشد و ممکن است در دست و پای هر فردی فرو بروند. شما با خرید جاسوزنی می‌توانید از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کنید.

سوزن نخ کن

ابزارهای کوچک ساده‌ای به نام سوزن نخ کن هم در بازار وجود دارند که نخ کردن سوزن‌ها را بسیار آسان‌تر می‌کنند. این ابزار به خصوص برای افرادی مفید هستند که با سوزن‌هایی با چشم‌های بسیار کوچک کار می‌کنند یا بینایی ضعیف و دست‌های لرزانی دارند. پس اگر نخ کردن سوزن برای شما هم دشوار است، می‌توانید این ابزار کارآمد را خریداری کنید.

انگشتانه

شما می‌توانید از انگشانه برای محافظت از انگشتانتان در برابر آسیب سوزن هنگام دوخت استفاده کنید. بهتر است برای دوخت و دوز دستی از انگشتانه استفاده کنید تا آسیبی به دست شما وارد نشود.

خرید آنلاین سوزن خیاطی

اگر می‌خواهید سوزن خیاطی خریداری کنید، نیازی نیست به صورت حضوری به مغازه‌های مختلف سر بزنید و قیمت بگیرید. شما می‌توانید به صورت آنلاین از طریق وب‌سایت روبانچی، انواع مختلف سوزن‌ها و سایر لوازم خیاطی را مشاهده کرده و سفارش خود را ثبت کنید. وب‌سایت روبانچی یک سایت فروش لوازم خیاطی به صورت آنلاین است که تضمین قیمت و کیفیت را برای کاربران خود به ارمغان آورده است. پس شما می‌توانید با خیالی آسوده خرید خود را به صورت آنلاین انجام داده و سفارشتان را درب منزل تحویل بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد سوزن خیاطی و انواع آن صحبت کنیم و نکات مهم خرید این سوزن‌ها را برایتان بگوییم. همان‌طور که گفتیم فرقی ندارد سوزن خیاطی دستی می‌خرید یا سوزن چرخ خیاطی، شما باید سوزن را با توجه به نوع پارچه خود خریداری کنید تا سوزن نامناسب باعث آسیب رسیدن به پارچه نشود. از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراه کردید، از شما متشکریم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید با استفاده از اطلاعات ارائه‌شده، سوزن خیاطی مناسبی برای کار خود خریداری کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات