این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد خرازی آنلاین روبانچی کاملا محفوظ می باشد

                                                                                      

                                                                   ارسال رایگان برای خرید های بالای 150 هزار تومان       

        

مرتب سازی :

نوارهای تزئینی بسیار مختلفی وجود دارند که در خیاطی و برای دوختن لباس‌ها و وسیله‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما هم با ما هم عقیده هستید که خیاطی یک هنر است! و هر هنری برای اینکه زیبایی‌ها و بالاترین پتانسیل خودش را نشان دهد، به ابزار و وسیله‌های مخصوص خودش نیاز خواهد داشت. یکی از لوازم تزئینی پراستفاده در هنر خیاطی، انواع نواز تزئینی هستند که در قسمت‌های مختلف لباس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی دارند و در جنس‌های مختلفی مانند پشم، کش و پارچه ساخته می‌شوند. احتمالاً نام نواز تزئینی اوریب به گوشتان خورده باشد. 
نوار اوریب که خود انواع مختلفی دارد، یکی از انواع نوار تزئینی پرکاربردی است که در خیاطی استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با انواع نواز تزئینی تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

کاربردهای نوار تزئینی در خیاطی

انواع نواز تزئینی ورد استفاده در خیاطی، هر کدام کاربردهای خاص خودشان را دارند؛ اما هدف نهایی استفاده از آن‌ها، فیکس کردن تاروپود پارچه، پوشش دادن قسمت‌ها مختلف مانند دوخت و زیبایی هرچه بیشتر کار است. انواع تمیز دوزی، دوردوزی، لبه دوزی و تزئین لباس با استفاده از نواز تزئینی انجام می‌شود.

این نوارها نقش مهمی در نظم دادن به یقه‌ها، آستین‌ها، دکمه‌ها و جای زیپ داشته و در جلوگیری از ریش‌ریش شدن لباس‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. از این نوارهای تزئینی علاوه بر کارهای خیاطی می‌توان در گلدوزی، تزئین جعبه‌های کادو و هدیه، تزئین کاور لوازم آشپزخانه و لوازم خواب نیز استفاده کرد.

انواع نوار تزئینی مورد استفاده در خیاطی

نوارهای تزئین مختلف در قسمت‌های مختلف مانند یقه، لبه، آستین، سرشانه، کمر و درزها و در لباس‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو، تنوع بسیار بالایی در جنس، طرح، سایز، ضخامت، رنگ و قیمت دارند.
انواع نواز تزئینی همچنین کاربردهای مختلفی دارند، برخی برای زیبایی کار استفاده می‌شوند، برخی دیگر برای افزایش استحکام و برخی برای وصول هر دو هدف! در ادامه با انواع نواز تزئینی آشنا خواهیم شد.

نوار مغزی دوزی

نوار تزئینی مغزی دوزی را خودتان نیز می‌توانید از جنس پارچه‌های مختلف بدوزید. از این نوار بلند می‌توانید برای تکمیل حلقه‌های آستین، پوشاندن یقه و لبه‌ها و بندکشی بندها استفاده کنید.

نوار بافته‌شده

این نوارهای تزئین از به هم بافته شدن رشته‌های نخی مختلف ساخته می‌شوند و تنوع رنگی و طرحی بسیار بالایی دارند. این نوارها در انواع حلقوی، سوتاچ و میدی وجود دارند و به شما در ایجاد نقش‌های تزئینی مختلف کمک می‌کنند.

نوار پارچه‌ای آماده

این نوارها به صورت آماده به فروش می‌رسند و در تزیین کاردستی و خیاطی برای درست کردن پاپیون و اشکال هندسی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نوار رابط / نوار لبه

یکی دیگر از انواع نواز تزئینی، نوارهای پهن 3 تا 4 اینچی (7.5 الی 10 سانتی‌متری) هستند که از جنس مواد واسط ساخته شده و برای مستحکم کردن نقاط ظریف، حساس و کوچک پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوارها به روش حرارتی بر روی کار چسبانده می‌شوند.

نوارهای کشسان

نوارهای الاستیک یا کشسان در عرض 5 میلی‌متر از دیگر انواع نواز تزئینی هستند که تنوع رنگی و طرحی بالایی دارند.

نوار سجاف

نوار سجاف به نوع خاصی از انواع نواز تزئینی گفته می‌شود که پهنایی معادل با 2.5 تا 5 سانتی‌متر داشته و برای لبه‌های دامن، شلوار، لباس، کت و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوار در یک طرف خود چسب داشته و برای استحکام لبه‌های لباس نیز کاربرد دارد.

نوار لوله‌ای

این نوار بین درزهای لباس قرار گرفته و توسط پارچه پوشانده می‌شود تا دیده نشود. از این نوار در قسمت‌های مختلف لباس نظیر یقه، سجاف و لبه‌های حلقه آستین استفاده می‌شود.

قیطان

قیطان به نوع خاصی از نوار تزئینی گفته می‌شود که ضخامت‌های مختلفی دارند و برای تزئین لباس و پوشاندن میان درزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روبان

روبان را همه از نزدیک دیده‌ایم، پارچه‌هایی از جنس حریر و ساتن نرم که در تزئین لباس و جعبه کادو از آن استفاده می‌شود.

نوار اریب

نوار اوریب نوع خاصی از انواع نواز تزئینی است که استفاده بسیار زیادی در خیاطی دارد. این نوار از اوریب پارچه برش می‌خورد و دو لبه آن به سمت پشت نوار به کمک اتو تا می‌خورد. نوار اوریب معروف‌ترین و پرکاربردترین نواز تزئینی خیاطی است و انواع مختلفی دارد.
با توجه به استفاده فراوان خیاط‌ها از این نواز تزئینی، نوار اوریب دارای تنوع رنگی و طرحی بسیار گسترده‌ای است و از جنس متریال مختلفی ساخته می‌شود تا به راحتی بتوان از آن بر روی جنس‌های مختلف پارچه استفاده کرد. برای مثال بر روی لباس‌های قیمت بالا از نوار اوریب مخمل استفاده می‌کنند و برای دوخت کاور برای لوازم آشپزخانه، از نوار اوریب کتان و نخی. 
به عنوان انواع مختلف نوار اریب مورد استفاده در خیاطی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
نوار اریب ساده: کاربرد نوار اوریب ساده از نام آن مشخص است. این نوار هیچ گونه طرح و نقش و نگاری ندارد و به صورت تک رنگ در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد. این نوع نوار تزئینی اوریب را خودتان نیز در خانه می‌توانید با برش دادن گوشه پارچه درست کنید. از این نوارها بر روی پارچه‌هایی با طرح شلوغ استفاده می‌کنند تا اندکی از شلوغی کار کاسته و بر زیبایی و انسجام نقش آن بیفزاید. نوار ساده اوریب برای دور یقه و دور آستین گزینه بسیار مناسبی است.
نوار اریب کشی: نوار اوریب کشی از پارچه‌های مخصوصی ساخته می‌شود که خاصیت ارتجاعی و کشسانی داشته و برای جمع کردن کمر، یقه، دور آستین و لبه‌های لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نوار اریب ژرسه: نوع خاصی از نواز تزئینی اوریب است که شباهت زیادی به حریر دارد.
نوار اریب مخمل: نوعی از نواز تزئینی گران قیمت و لوکس که برای تزئین لباس‌های قیمت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
نوار اریب کتان: از پراستفاده‌ترین و محبوب‌ترین نوار تزئینی اوریب که تنوع طرحی و رنگی بسیار بالایی داشته و با قیمت مناسب و تنفس بسیار بالایی که دارد، گزینه ایده‌آلی برای استفاده در لباس‌های روزمره و کاور لوازم آشپزخانه محسوب می‌شود.
نوار اریب ساتن: ساتن پارچه پرطرفداری است و مشخص است که نوار اوریب ساتنی نیز همین شرایط را خواهد داشت. پارچه‌ای بسیار نرم، لطیف، براق و شفاف که زیبایی خاصی دارد و برای دوخت یقه لباس، سرآستین و کمر لباس‌های مجلسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوار اریب جیر: پارچه جیر که نوع خاصی از پارچه‌های چرمی محسوب می‌شود، برای تولید نوار تزئینی اوریب مرد استفاده قرار می‌گیرد. این پارچه در تولید انواع کیف و کفش نیز کاربرد دارد و برای دوخت لباس‌های خاص، شیک و لاکچری کاربرد دارد.
نوار اریب چرم: جنس پارچه و کاربرد نوار تزئینی اوریب چرم نیز از نامش مشخص است. این نوار اوریب از جنس چرم ساخته می‌شود و مورد انتخاب خیاطان و مشتریانی است که روزانه با محصولات و البسه چرمی سروکار دارند. برای زیبایی و انسجام بیشتر لباس‌های چرمی، انتخاب نوار اوریب چرم گزینه منطقی و معقولی به نظر می‌رسد.

نوار پارچه ای توری

این نوع از نوارهای تزئینی حالتی توری و شبکه‌ای دارند که آن طرف لباس را نشان می‌دهند و از زیبایی بالایی برخوردار هستند. نوار تزئینی توری تنوع رنگی، طرحی، جنس و سایز بسیار بالایی دارد و برای پوشاندن لبه‌های لباس، دور یقه، دور آستین، لبه روسری و شال، تزئین بطری و جعبه، لبه لباس‌های مجلسی و عروسی، لباس خواب و موارد مشابه دیگر کاربرد دارد.

نوار زیگزاکی

نوار تزئینی که شکل زیگزاگی و رفت‌وبرگشتی دارد و معمولاً در عرض استاندارد 5 میلی‌متری روانه بازار می‌شود. این نوع خاص از نوارهای تزئینی برای زیبایی بیشتر در برخی از لباس‌ها، کیف‌ها و کفش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از نوار تزئینی را بیشتر در جانمازها، چادرهای مشکی و چادر نماز، لبه‌های دوخت لباس‌ها، بطری‌های ترشی و مربا و سرآستین لباس فرم مدرسه‌ها دیده‌اید.

نوار پارچه ای گلدوزی هندی و سنتی

نوارهای پارچه‌ای گلدوزی شده هندی و سنتی نیز نوع دیگری از انواع نواز تزئینی هستند که کاربردها و طرفداران خاص خودشان را دارند. از این نوارها در تزئین لباس‌های مجلسی، لباس‌های محلی، انواع مانتو، لباس کودک و جانمازی استفاده می‌شود.

سخن پایانی

اکنون که با انواع مختلف نواز تزئینی مورد استفاده در لباس‌های مختلف آشنا شده‌اید، به خوبی دلیل محبوبیت و استفاده بالای این لوازم خیاطی را درک می‌کنید. انواع نواز تزئینی برای پوشاندن، زیبایی بیشتر، انسجام و استحکام قسمت‌های مختلف لباس مانند درزها، لبه‌ها، جای زیپ، حلقه دور آستین، دور یقه، سرشانه و کمر لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نوارهای تزئینی تنوع رنگی و طرحی بسیار بالایی دارند و برای اینکه به خوبی با لباس‌های مختلف سازگار و هماهنگ شوند، در جنس‌ها، ابعاد و سایز و همچنین ضخامت و عرض‌های مختلف و استانداردی طراحی و ساخته می‌شوند. تنوع نوار تزئینی انتها ندارد. نوار تزئینی پوم پوم دار، نوارهای تزئینی پولکی، کنفی، گل رز و غیره، چند مورد دیگر از انواع نواز تزئینی هستند که در لباس‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 

مشاهده بیشتر
نوار برزنتی 3سانت جدید

نوار برزنتی 3سانت

% 16
  • 12,000 تومان
  • 10,100 تومان
مشاهده و خرید محصول
نوار اریب رز جگری 07 جدید

نوار اریب رز جگری 07

% 40
  • 5,500 تومان
  • 3,300 تومان
مشاهده و خرید محصول
نوار خامه دوزی 5سانت جدید

نوار خامه دوزی 5سانت

% 41
  • 16,000 تومان
  • 9,400 تومان
مشاهده و خرید محصول