این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد خرازی آنلاین روبانچی کاملا محفوظ می باشد

                                                                                      

                                                                   ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان       

        

مرتب سازی :

لوازم گلدوزی

یکی از بهترین نکاتی که در مورد گلدوزی وجود دارد، این است که شروع این کار نیازی به وسایل خیلی زیاد و گران قیمتی ندارد و هر فردی می‌تواند گلدوزی را انجام دهد. تنها با خرید چند لوازم گلدوزی ساده و ارزان قیمت می‌توانید کار گلدوزی را شروع کنید. همچنین تنها با تمرین می‌توانید سطح مهارت خود را در این زمینه بالا ببرید. 
هر چه بیشتر و بیشتر گلدوزی کنید، متوجه خواهید شد که لوازم گلدوزی زیادی وجود دارد که اگرچه برای کار شما ضروری نیستند؛ اما گلدوزی را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌سازند. این لوازم، ابزارهای فانتزی نیستند و برخی از آن‌ها بسیار هم کاربردی خواهند بود؛ اما به شما کمک می‌کنند تا وسایل خود را سازماندهی کنید و با طرح‌های پیچیده‌تر خود را به چالش بکشید. اگر شما هم می‌خواهید کار گلدوزی را شروع کنید اما نمی‌دانید چطور و به چه لوازمی نیاز خواهید داشت، با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا لوازم گلدوزی ضروری را به شما معرفی کنیم.

لوازم گلدوزی ضروری

در این قسمت می‌خواهیم لوازم گلدوزی ضروری برای شروع کار را به شما معرفی کنیم:

1. کارگاه گلدوزی

اگر می‌خواهید روی پارچه کوک بزنید و گلدوزی کنید، باید حداقل چند کارگاه گلدوزی با اندازه‌های مختلف داتشته باشید. این کارگاه‌های گلدوزی در اندازه و ابعاد مختلفی در بازار موجود هستند و شما می‌توانید بنا بر نیاز خود اندازه‌های مختلف را تهیه کنید. اکثر این کارگاه‌های گلدوزی از چوب یا پلاستیک ساخته شده‌اند. در همه این کارگاه‌های گلدوزی باید یک پیچ را در بالای کارگاه محکم کنید تا پارچه شما در حین کار محکم بماند.

2. سوزن گلدوزی

برای گلدوزی به سوزن نیاز دارید؛ اما باید اطلاعات کاملی در مورد اندازه سوزن‌ها و نحوه کارکرد آن‌ها داشته باشید. سوزن‌های گلدوزی از 1 تا 12 شماره گذاری می‌شوند؛ هر چه این عدد کوچک‌تر باشد، اندازه آن بزرگ‌تر است (مثلاً 1 بزرگ‌تر از 12 خواهد بود). همه سوزن‌ها کارکرد یکسانی ندارند و شما باید سوزنی را با اندازه مورد نیاز خود خریداری کنید. به دنبال سوزنی باشید که برای گلدوزی استفاده می‌شود و به اشتباه سوزن مخصوص ملیله دوزی یا سایر انواع سوزن را نخرید. سوزن‌های گلدوزی انواع مختلفی هم دارند که به شرح زیر هستند:

 • سوزن دوقلو: از سوزن دوقلو برای گلدوزی روی پارچه‌های نخی استفاده می‌شود.
 • سوزن سه گوش: از سوزن سه گوش برای گلدوزی روی پارچه‌های جیر و چرم استفاده می‌شود.
 • سوزن ژوردوزی: از سوزن ژوردوزی برای گلدوزی روی پارچه‌های کتان و اورگانز استفاده می‌شود. از آنجایی که نوک این سوزن به شکل منحنی و گرد است، برای زیگزاگ و طرح دوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سوزن سرسوخته یا سرسیاه: از سوزن سرسوخته یا سرسیاه برای گلدوزی در پارچه‌های کشباف و پارچه‌های دارای کش استفاده می‌شود.

3. قیچی گلدوزی

شما می‌توانید از هر قیچی برای بریدن نخ استفاده کنید؛ اما بریدن نخ با یک قیچی تیز و حرفه‌ای، راحت‌تر خواهد بود. استفاده از قیچی مخصوص باعث می‌شود که نخ گلدوزی شما ساییده و خراب نشود. گلدوزی با نخ بی کیفیت و ساییده‌شده، کار دشواری است و نتیجه نهایی خوبی نخواهد داشت. انواع قیچی گلدوزی به شرح زیر است:

 • قیچی متوسط: مورد استفاده برای برش پارچه 
 • قیچی سرکج: مورد استفاده برای دالبر کردن پارچه 
 • قیچی نوک تیز: مورد استفاده برای چیدن سر نخ در گلدوزی 
 • قیچی معمولی یا نخ چین: مورد استفاده برای نخ‌های دوخت در گلدوزی 
 • قیچی دالبر: مورد استفاده برای چیدن پارچه به شکل زیگزاگی تا لبه‌های آن ریش ریش نشود

4. نخ گلدوزی

یکی دیگر از لوازم گلدوزی ضروری، نخ است که در طرح و رنگ‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. انواع نخ‌های گلدوزی به شرح زیر است:

 • نخ فانتزی
 • نخ رویی و زیری که هر دو باید یک نمره و یک رنگ داشته باشند
 • نخ لطیف که برای گلدوزی روی پارچه‌های دارای بافت ریز استفاده می‌شود
 • نخ معمولی که از جنس پنبه براق است و برای دوخت‌های معمولی استفاده می‌شود
 • نخ ابریشمی که به شکل براق است و برای گلدوزی روی پارچه‌های ظریف و نازک مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • نخ نامرئی که در موارد ضروری استفاده می‌شود؛ البته کار کردن دائمی با این نوع نخ، عمر چرخ خیاطی را کم می‌کند

5. پارچه گلدوزی

پارچه هم یکی از انواع لوازم گلدوزی ضروری است که در جنس و طرح‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شود. معمولاً برای گلدوزی از پارچه‌هایی با بافت ساده استفاده می‌شود؛ اما می‌توانید برای کارهای خاص از پارچه‌هایی با الیاف مصنوعی یا مخمل هم استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید برای گلدوزی رومیزی از پارچه‌های کتانی دارای بافت ریز و لطیف استفاده کنید. همچنین برای پرده، کوسن و روتختی می‌توانید از پارچه‌های گاندی و کتانی استفاده کنید. 

6. لایی

لایی هم یکی از لوازم گلدوزی محسوب می‌شود که در انواع مختلفی یافت می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • رانفیکس
 • لایی ارگانز
 • لایی چسب
 • لایی چسب کاغذی
 • لایی چسب پارچه‌ای

لوازم گلدوزی غیر ضروری اما کاربردی

در ادامه می‌خواهیم لوازم گلدوزی که برای شروع کار ضروری نیستند اما می‌توانند کاربردی باشند را به شما معرفی کنیم:

1. قلم مخصوص گلدوزی

قلم مخصوص گلدوزی برای انتقال الگو روی پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به جای قلم مخصوص می‌توانید از مداد خیاطی، ماژیک، کاربن یا انواع خودکارها استفاده کنید. حواستان باشد که خودکار مورد استفاده باید جوهر محوشونده داشته باشد. 

2. بوبین نخ گلدوزی

هر فردی روش خاص خود را برای مرتب کردن نخ گلدوزی دارد؛ اما یکی از بهترین و محبوب‌ترین روش‌ها، پیچاندن نخ گلدوزی به دور یک بوبین نخ است. این کار به مرتب کردن نخ‌ها کمک کرده و از گره خوردن و پیچیدن نخ‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کند. 

3. ظرف سازمان‌دهنده نخ گلدوزی

اگر زیاد گلدوزی می‌کنید، باید وسایل خود را مرتب نگه دارید؛ به خصوص نخ‌. سعی کنید نخ را بر اساس رنگ و شماره مرتب کنید. این کار را می‌توانید به کمک یک سازمان‌دهنده نخ گلدوزی انجام دهید. بدین ترتیب دیگر زمان زیادی را صرف جستجو برای یافتن رنگ و شماره نخ مورد نظر خود نخواهید کرد. 

4. حلقه‌های فلزی

اگر تعداد زیادی نخ گلدوزی داشته باشید، پیدا کردن رنگ‌های مورد نیاز برای پروژه خاص دشوار خواهد بود. حلقه‌های فلزی نخ‌های گلدوزی را در حین کار، مرتب و کنار هم نگه می‌دارند. وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید نخ‌ها را به راحتی در جعبه سازمان‌دهنده قرار دهید.

5. سوزن گیر مغناطیسی

وقتی زمان زیادی را با سوزن کار کنید، نگران این موضوع خواهید بود که سوزن را روی زمین بیندازید و گم شود و به دست و پای شما فرو برود. با استفاده از سوزن گیر مغناطیسی می‌توانید نگرانی خود را از بین ببرید. سوزن گیر مغناطیسی در اصل یک ظرف با آهنربای فوق العاده قوی است. وقتی دوخت را تمام کردید یا در حال تعویض نخ هستید، می‌توانید سوزن خود را روی آن قرار دهید تا در جای خود بماند و گم نشود.

6. کتاب سوزن

به احتمال زیاد بیش از یک سوزن در گلدوزی خود استفاده خواهید کرد؛ بنابراین همه سوزن‌ها را در یک کتاب سوزن دستی قرار دهید. 

خرید لوازم گلدوزی از روبانچی

خرید وسایل گلدوزی مانند کارگاه چوبی، کارگاه ژله‌ای، کارگاه فلزی، نخ گلدوزی با دست، نخ گلدوزی با چرخ، نخ مادیرا، نخ  dariya، نخ  MTC، پارچه گلدوزی، بوبین مقوایی ساده، بوبین مقوایی طرح دار، بوبین پلاستیکی، ارگانایزر، سوزن گلدوزی، خودکار حرارتی، انگشتدانه، پترن گلدوزی و پایه کارگاه گلدوزی را با بهترین قیمت و تضمین کیفیت می‌توانید از روبانچی خریداری کنید. روبانچی محصولات گلدوزی و خیاطی خود را با تضمین قیمت به سراسر کشور ارسال کرده و می‌توانید سفارش خود را درب منزل تحویل بگیرید. شما خیلی راحت و تنها با یک کلیک می‌توانید خرید خود را از روبانچی انجام دهید و خیالتان از بابت کیفیت محصولات راحت خواهد بود.  

سخن پایانی

فرقی ندارد که گلدوزی را برای زیباتر ساختن محیط خانه خود انجام می‌دهید یا به عنوان شغل برای کسب درآمد؛ در هر حالت باید لوازم گلدوزی را خریداری کنید. برای استعلام قیمت و خرید لوازم گلدوزی می‌توانید به سایت روبانچی مراجعه نمایید. از اینکه ما را تا انتهای مقاله همراهی کردید، از شما متشکریم. 
 

مشاهده بیشتر
سرنخ زن جدید

سرنخ زن

% 12
 • 93,000 تومان
 • 81,700 تومان
مشاهده و خرید محصول
قیچی آنتیک طرح شکوفه جدید

قیچی آنتیک طرح شکوفه

% 18
 • 355,000 تومان
 • 290,200 تومان
مشاهده و خرید محصول
قیچی فلامینگو جدید

قیچی فلامینگو

% 33
 • 207,000 تومان
 • 139,000 تومان
مشاهده و خرید محصول
ست متر و قیچی فانتزی جدید

ست متر و قیچی فانتزی

% 7
 • 258,000 تومان
 • 241,100 تومان
مشاهده و خرید محصول
قیچی گلدوزی پریم جدید

قیچی گلدوزی پریم

% 2
 • 522,000 تومان
 • 511,000 تومان
مشاهده و خرید محصول